Coraz więcej firm transportowych nie ogranicza się do działania jedynie na polskim rynku. Przedsiębiorcy poszukują nowych źródeł dochodów, a także dostawców poza granicami kraju. Nawiązywane kontakty handlowe wpływają bardzo pozytywnie na rozwój firmy. Transport międzynarodowy wiąże się jednak z nowymi obowiązkami. Co warto o nich wiedzieć? Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas przewożenia towarów wielkogabarytowych za granicę.
Jakie są rodzaje transportu międzynarodowego?
Dostawy towarów odbywające się pomiędzy dwoma państwami mogą być realizowane różnymi drogami. Z tego powodu transport międzynarodowy dzieli się na trzy główne kategorie.
- Lądowy – ten rodzaj obejmuje zarówno koleje, jak i przewozy ciężarowe. Pozwalają one w miarę szybko i bezpiecznie dostarczać towary bezpośrednio do celu. Transport ponadnormatywny odbywa się głównie drogą lądową.
- Wodny – kontenerowce, tankowce, chemikaliowce czy masowce mogą pomieścić bardzo dużo towarów. Dzięki temu transport ten jest zazwyczaj dość tani, ale też podatny na zmienne warunki atmosferyczne.
- Lotniczy – jest to bardzo szybki sposób przewozu towarów. Niestety niektóre ładunki nie mogą być transportowane drogą powietrzną. Dotyczy to głównie gazów, materiałów łatwopalnych, ładunków wybuchowych i innych niebezpiecznych elementów.
W transporcie międzynarodowym wyróżnia się też ładunki całopojazdowe i częściowe (drobnicowe). W tym drugim przypadku przestrzeń na towar jest dzielona, dzięki czemu przewoźnik może obsłużyć wielu klientów jednocześnie.
Przewóz ładunków w Unii Europejskiej – na co zwrócić uwagę?
Transport drogowy pozostaje najpopularniejszą metodą wymiany towarów między państwami. Unia Europejska stara się liberalizować przepisy obowiązujące w tej branży. Ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do rynków zagranicznych niesie bardzo pozytywne skutki dla wspólnoty. Koniecznością jest jednak zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego wprowadzono rozporządzenia, które mają ograniczyć złe praktyki. Są to m.in.:
- regulacje przewozu ładunków niebezpiecznych,
- przepisy dotyczące maksymalnych rozmiarów pojazdów,
- normy dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy,
- bank danych o wypadkach drogowych.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązują też zasady wzajemnego uznawania dyplomów. Dzięki temu w innych państwach można dopuszcza się używanie różnych świadectw kwalifikacji zawodowych czy szkoleń.
Firmy transportowe – jakie mają obowiązki?
Na rynku działa wiele firm, które zajmują się zarówno organizacją, jak i realizacją transportu towarów ponadnormatywnych do krajów Unii Europejskiej, a także świata. Są to przedsiębiorstwa dysponujące specjalistycznym taborem. Dzięki temu mogą zająć się przewozem nawet największych ładunków o niestandardowych kształtach.
Skorzystanie z usług profesjonalistów jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Organizacja przedsięwzięcia wymaga pracy wielu specjalistów. Konieczne jest też zaangażowanie zespołu, który uzyska wszystkie potrzebne dokumenty i zezwolenia transportowe. Współpraca z doświadczonymi profesjonalistami sprawi, że zlecenie zostanie wykonane zgodnie z planem.